Doç.Dr. Sema Koç
İletişim Bilgileri
image
image

Horlama ve Uyku Apnesi Cerrahisi

Doç. Dr. Sema Koç ile iletişime geçebilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

image

Horlama Uyku Apnesi Nedir?

Horlama, küçük dil, yumuşak damak ve dil kökü bölgesinde, kasların gevşemesi ile bu alandaki dokuların uyku sırasında aşırı titreşmesi ve birbirine çarpmasıyla nefes alış veriş esnasında gürültülü bas karakterde ses oluşmasıdır. Apne nefesin en az 10 saniye süre ile durmasıdır, tıkayıcı uyku apne sendromu ise; uyku sırasında üst solunum yollarının tekrarlayıcı tam veya kısmi daralması ve sıklıkla kan oksijen saturasyonunda azalma ile karakterize bir sendrom olarak tanımlanmaktadır.

Bu hastalarda gece istenen uyku derinliğine inememe, kandaki oksijen düzeyinin düşmesi nedeniyle sabahları yorgun uyanma, gündüz uyuklama hali, kilo vermede zorluk, sinirlilik, depresif ruh hali, hafıza ve konsantrasyon problemleri, yüksek tansiyon ve kalp problemleri, şeker hastalığı, kalp yetmezliği, felç, kalp krizi, cinsel problemler, sık idrar çıkma, akciğer hastalarında solunum yetmezliği gibi son derece önemsenmesi gereken hastalıklar oluşabilir.

Uyku Apnesi Tanısı ve Tedavisi

  1. Öncelikle kulak burun boğaz muayenesi ve horlamaya yönelik endoskopik muayene mutlaka yapılmalıdır. Endoskopik muayene ile burunda soluk borusuna kadar bütün havayolları değerlendirilmeli. Hava yollarını daraltan en sık nedenler küçük dilde sarkma, dil kökünün büyük olması, geniz eti, burunda deviasyon denen eğrilikler ve burun etlerinde büyümedir.
  2. Polisomnoografi (Uyku Testi): Kandaki oksijen seviyesi, nefes alımı, beyin dalga hareketleri, kalp atış hızı ve uyku testi sırasındaki göz ve bacak hareketlerini kaydederek uykunuzun ayrıntılı analizini yapan bir testtir. Uyku testi, sıklıkla geceleri yapılır. Fakat vardiyalı çalışıp, gündüz uyuma alışkanlığı olanlarda gündüz de yapılabilir.

Uyku Apnesinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Horlama ve uyku apnesi tedavisi mümkün hastalıklardır. İyi tedavi edilen her hasta sağlıklı bir yaşama kavuşur.

Horlama ve uyku apnesi genel önlemler, pozitif hava veren çeşitli cihazlar (CPAP, BPAP, APAP vs), ağız içi aparey adı verilen cihazlar ya da cerrahi olarak tedavi edilebilir. Ağız içi apareyler kulak burun boğaz muayenesi sonrası yaptığımız endoskopik muayenede sadece belirli düzeylerde darlık olan hastalarda etkili olmaktadır.

Uyku Apnesinde Cerrahi Tedavi Yöntemler Nelerdir?

Cerrahi tedavilerin amacı hava yolunda tıkanıklık oluşturan yapıların gerginleştirilmesi, alınması, küçültülmesidir. Bütün horlama hastalarımızda güncel cerrahiler ve yeni teknolojik planlamalar yapmaktayız.

Faringoplasti ve Palatoplasti Ameliyatları

Günümüzde bu ameliyatlar uyku apnesinin cerrahi tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntem ile küçük dili kesmeden hava yollarında genişleme sağlamaktayız. Küçük dil, yumuşak damak ve bademcikler çevresindeki dokulara yeniden şekil verilerek hava geçişi için daha geniş alan oluşturulur. Bu ameliyat sonrası 2-3 gün hastanede yatış sonrası hastalarımızı taburcu ediyoruz.

Dil köküne yönelik ameliyatlar

Dil kökünden doku çıkarılması, dil kökünün sütürlerle çeneye asılması veya radyofrekansla dil kökünün küçültme işlemleri yapmaktayız. Bu ameliyat sonrası 2-3 gün hastanede yatış sonrası hastalarımızı taburcu ediyoruz.

Diğer cerrahiler

Büyük bademciklerin alınması (tonsillektomi), geniz etinin alınması (adenoidektomi), burunda kıkırdak-kemik eğikliği varsa deviasyon ameliyatı, burun etlerinin radyofrekans yöntem ile ya da cerrahi olarak küçültülmesi ve çene yapısında bozukluk olan hastalarda çene kemiklerinin pozisyonunu düzeltici cerrahiler uyku apnesini tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Doktora Sorun...